Postavy, herci, dabéři


Postavy Herci Dabéři
Leroy Jethro Gibbs Mark Harmon Marcel Vašinka
Anthony „Tony“ DiNozzo Michael Weatherly Pavel Vondra (v 8. sérii Jakub Saic)
Timothy McGee Sean Murray Radek Kuchař, v 1. řadě Petr Burian, v 2. a 3. Michal Michálek
Ziva Davidová Cote de Pablo René Slováčková
Eleanor „Ellie“ Bishopová Emily Wickershamová Marika Šopovská
Dr. Donald „Ducky“ Mallard David McCallum Vladimír Fišer (†), od 12. řady Jan Vlasák
Abigail „Abby“ Sciutová Paulley Perrette Klára Vodenková Kuklová, od 10. řady Irena Máchová
Jacqueline „Jack“ Sloane Maria Bello  
Alexandra „Alex“ Quinnová Jennifer Esposito  
Nicholas „Nick“ Torres Wilmer Valderrama  
Clayton „Clay“ Reeves Duane Henry  
Leon Vance Rocky Carroll Lukáš Hlavica, od 10. řady Bohdan Tůma
James „Jimmy“ Palmer Brian Dietzen Pavel Vondrák
Kasie Hinesová Diona Reasonoverová  
Jennifer „Jenny“ Shepardová Lauren Holly Zuzana Skalická
Caitlin „Kate“ Toddová Sasha Alexander Miriam Chytilová

Varování

Některé biografie postav jsou velmi podrobné a obsahují spoilery.


Hlavní postavy

Leroy Jethro Gibbs

Leroy Jethro Gibbs se narodil v roce 1958 v městečku Stillwater v Pensylvánii. Jeho otec, Jackson Gibbs, ho pojmenoval po svém obchodním partnerovi a příteli. Jeho matka Ann trpěla rakovinou a v roce 1964 ztratila vůli žít po mnoho měsíců v utrpení a spáchala sebevraždu. Gibbs se celou pravdu dozvěděl až v 5. dílu 10. řady Jmenovec. Ve věku osmnácti vstoupil do námořních jednotek (Marine corps). Před svým odjezdem potkal svou budoucí manželku Shannon. Svou vojenskou kariéru začal v Paris Island, v Jižní Karolíně, coby součást náborového cvičení (Marine Corps Recruiting Depot). Jeho první nasazení bylo u námořní pěchoty v Camp Lejeune. V této době absolvoval odstřelovací výcvik. Po výcviku v roce 1989 byl nasazen v Panamě při operaci Just Cause a v roce 1991 sloužil pod velením plukovníka Williama Ryana v operaci Pouštní bouře. Gibbs byl při této operaci vážně zraněn a strávil devatenáct dnů v kómatu. Dosáhl hodnosti seržant a působil jako odstřelovač. Na začátku roku 1991, během doby, kdy byl Gibbs odvelen do Perského zálivu, měla Gibbsova žena Shannon svědčit v případu drogového dealera Pedra Hernandeze. Hernandez zavraždil Shannon, její osmiletou dceru Kelly i agenta FBI přiděleného na jejich ochranu. Po jejich vraždě Hernandez uprchl do Mexika. Gibbs ho později zabil odstřelovačkou (vzpomínky v 23. dílu 3. řady – Ztráta paměti – 1. část). Zločin zůstal mnoho let utajen – najevo vyšel až v 7. řadě ve 22. díle – Za hranicí. (Hernandezova fotka je vidět na seznamu hledaných v posledním 19. díle 5. řady Soudný den – 2. část.)

Před nástupem do NCIS byl Gibbs součástí vojenské operace podílející se na potírání obchodu s drogami v Kolumbii. Jeho hlavním úkolem byla likvidace místního drogového bosse. Během operace byl ale Gibbs raněn. O jeho zdraví se postarala místní žena, Rosa Tamayo. Právě i díky ní mohl Gibbs dokončit svůj úkol. Gibbs se připojil k NIS (Naval Investigative Service, Námořní vyšetřovací služba) v červnu 1992 kvůli smrti Shannon a Kelly. V srpnu 1992 se změnil název na NCIS (Naval Criminal Investigative Service, Námořní kriminální vyšetřovací služba). Jeho šéfem byl zvláštní agent Michael Mike Franks. Mike odešel do důchodu v roce 1996 po teroristickém útoku na Khobar Towers. Během své kariéry u NCIS byl Gibbs nasazen i na mnoho úkolů mimo území Spojených států. Například v roce 1999 na misi v Paříži spolupracoval se zvláštní agentkou Jenny Shepardovou a agentem Williamem Deckerem (Marc Vahanian). Gibbs zabil ruského obchodníka se zbraněmi a nájemného zabijáka Anatolyho Zhukova. Během této doby byl Gibbs také zapojený do množství operací v Srbsku a Rusku, kde si vytvořil přátelský vztah se zvláštním agentem G. Callenem, který nyní působí u NCIS v Los Angeles.

V roce 2001 se Gibbs vrátil z přiřazení na lodi ve Středozemním moři v rámci nasazení agentů NCIS na námořní lodě. Ve stejném roce se stal šéfem jednoho týmu NCIS ve Washingtonu, D. C. Pod ním jsou agenti Anthony DiNozzo, Timothy McGee, Caitlin Kate Toddová (po její smrti Ziva Davidová a po odchodu Zivy Eleanor Ellie Bishopová). Samozřejmostí je patolog Donald Ducky Mallard. Tým se neobejde bez forenzní specialistky Abigail Abby Sciutové. Zhruba rok poté, co se Ziva přidala k týmu, byl Gibbs zraněn při explozi, opět upadl do kómatu, kde znovu prožíval vzpomínky na smrt své první ženy Shannon stejně jako během prvního kómatu v roce 1991. Po probuzení trpěl ztrátou vzpomínek, kterou nakonec díky úsilí Jenny, Zivy a Mikea překonal. Ale již nebyl schopen zabránit útoku na loď amerického námořnictva, což bylo dáno převážně kvůli utajení tohoto teroristického útoku z vyšších míst velení. Kvůli tomuto incidentu odešel Gibbs do důchodu a zamířil do Mexika za Mikem. Jeho odchod do důchodu netrval dlouho. K jeho návratu přispěly dva různé případy týkající se Zivy a jeho přítele, zvláštního agenta FBI Tobiase C. Fornella (Joe Spano).

Gibbs je velmi závislý na kofeinu. Zavedl několik pravidel, která je nutno vždy znát a dodržovat. Na nápad zavést pravidla ho přivedla jeho žena Shannon. Od svého týmu vyžaduje více než 100% spolehlivost. Jako tělesný trest používá pohlavek. Řídí se svou intuicí. Díky ní se dokáže objevit v nečekané situaci (obvykle když ostatní o něm mluví nebo u Abby, kdy správně tuší, že pro něj něco má). Svých cílů chce dosáhnout za každou cenu – někdy rád obejde nějaký příkaz. Se 2., 3. a 4. manželkou se rozvedl. Druhou manželku – Dianu Sterlingovou (Heather Scobie v díle Anděl smrti, pak Melinda McGrawová) – si později vzal jeho kamarád Tobias C. Fornell, který se s ní také rozvedl. Třetí manželka je Rebecca Chase (Jeri Ryanová). Čtvrtá manželka se jmenuje Stephanie Flynnová (Kathleen Yorková). Ve svém sklepě sestrojuje lodě (pouze pomocí ručního nářadí, jednou totiž dostal ránu proudem). Ze sklepa by je těžko dostal, pokud by nezbořil zeď. Nikdo neví, jak je dostává ven. V jednom dílu je zmíněno, že je po dokončení zapaluje. Doma nikdy nezamyká. Nesnáší zeleninu. Moc nemá rád počítače, protože jim nerozumí.

 

Gibbsova pravidla

Pravidlo 1

Nikdy nenechávej podezřelé pohromadě.

 

Pravidlo 1

Nikdy neklam kolegu.

 

Pravidlo 2

Na místě činu měj rukavice.

 

Pravidlo 3

Nevěř všemu, co říkají, vždy prověřuj.

 

Pravidlo 3

Buď vždy k mání.

 

Pravidlo 4

Když máš tajemství, nejlepší je nechat si ho pro sebe. Jako druhá možnost je sdělit ho jiné osobě, pokud musíš. Třetí možnost neexistuje.

 

Pravidlo 5

Neplýtvej tím dobrým. (Neplýtvej talentem.)

 

Pravidlo 6

Neomlouvej se, je to projev slabosti.

 

Pravidlo 7

Při lži udávat co nejvíc detailů.

 

Pravidlo 8

Nikdy neber nic za bernou minci.

 

Pravidlo 8

Nikdy nepředstírej.

 

Pravidlo 9

Nikdy nikam nechoď bez svého nože.

 

Pravidlo 10

Nikdy se osobně neangažuj v případě.

 

Pravidlo 11

Když je práce hotová, odejdi.

 

Pravidlo 12

Nikdy nechoď s kolegou.

 

Pravidlo 13

Nikdy se nezapleť s právníkem.

 

Pravidlo 14

Stanov si hranici, kterou nepřekročíš.

 

Pravidlo 15

Vždy pracujte jako tým.

 

Pravidlo 16

Pokud si myslí, že mají jistotu, zničte ji.

 

Pravidlo 18

Je lepší hledat odpuštění než žádat o svolení.

 

Pravidlo 20

Vždy se podívej dolů.

Pravidlo 22

Nikdy nevyrušuj Gibbse při výslechu. Pokud ho však vyrušíš, musíš mít nezvratný důvod, jinak si můžeš přichystat výpověď.

 

Pravidlo 23

Pokud chceš zůstat naživu, nedotkni se nikdy kafe mariňáka.

 

Pravidlo 27

Jsou dvě cesty, jak někoho sledovat. První cesta – nikdy si tě nevšimnou. Druhá cesta – všimnou si pouze tebe.

 

Pravidlo 28

Když potřebuješ pomoc, zeptej se.

 

Pravidlo 35

Vždycky sleduj přihlížející.

 

Pravidlo 36

Pokud máš pocit, že si s tebou zahrávají, zřejmě se to děje.

 

Pravidlo 38

Tvůj případ, tvoje vedení.

 

Pravidlo 39

Neexistuje nic jako náhoda.

 

Pravidlo 39

Neexistuje nic jako malý svět.

 

Pravidlo 40

Pokud si myslíš, že někdo po tobě jde, tak jde.

 

Pravidlo 42

Nikdy neočekávej omluvu od někoho, kdo tě právě podrazil.

 

Pravidlo 44

První věci – schovej ženy a děti.

 

Pravidlo 45

Ukliď nepořádek, který uděláš.

 

Pravidlo 45

Nikdy nenechávej nesvázané konce.

 

Pravidlo 51

Někdy se můžeš splést.

 

Pravidlo 62

Vždy dej lidem prostor, když vystupují z výtahu.

 

Pravidlo 69

Nevěř ženě, která nevěří svému muži.

 

Ostatní

Pravidlo

Nikdy nikomu nedávej najevo, co si myslíš.

 

Pravidlo

Vždy měj u sebe náhradní zbraň.

 

Pravidlo

Nikdy nepovažuj nic za špatné.

 

Pravidlo

Dělej, co musíš dělat pro rodinu.


Nahoru


Anthony „Tony“ DiNozzo Jr.

Anthony Tony D. DiNozzo Jr. pochází z bohaté, původem italské, rodiny z Long Island v New Yorku. Tony je jedináček, jeho matka, rozená Paddingtonová, zemřela, když mu bylo osm. Tonyho otec, Anthony D. DiNozzo Sr., s ještě malým Anthonym netrávil příliš mnoho času a v pozdějším věku ho poslal do internátní školy. Když mu bylo 12, otec ho vyškrtl ze závěti. Vystudoval Rhode Island Military Academy a později Ohio State University s bakalářským titulem z tělesné výchovy. Během let, co studoval na univerzitě, patřil do místního bratrství Alpha Chi Delta, také patřil do místního basketbalového a fotbalového týmu. Rodina mu ale dala jen málo, a tak musí pracovat pro policii a později pro NCIS. Před nástupem k NCIS pracoval u policie v Peorii, Philadelphii a v Baltimoru, na všech třech místech strávil kolem dvou let. U baltimorské policie pracoval na oddělení vražd. Během jednoho případu se potkal s Gibbsem, který pracoval v utajení. Zanedlouho se v roce 2001 stal členem Gibbsova týmu. Během služby jako zvláštní agent NCIS se podílel na dlouhodobé tajné operaci, na kterou byl přidělen ředitelkou NCIS Jenny Shepardovou a jejím hlavním cílem byl obchodník se zbraněmi La Grenouille. V rámci ní chodil s jeho dcerou Jeanne. Stejně jako Gibbs i on byl nasazen na námořní plavidlo USS Ronald Reagan a později na USS Seahawk v rámci nasazení agentů NCIS na námořní lodě. (Poslal ho sem Leon Vance, který byl zástupcem Jenny a po její smrti nastoupil na její místo. Leon potřeboval zjistit zrádce v NCIS). Je posedlý ženami, auty a drahým oblečením. Většinou mu nejde o vážnější vztah. Snaží se ale zaujmout téměř každou ženu. Velmi miluje jídlo, což je vidět v téměř každém dílu. Je velkým fanouškem filmů – nějaký film zmíní snad v každém dílu. Rád je středem pozornosti a chce být vždy nad věcí, což se mu většinou i daří. Často si dělá z ostatních legraci. Nejvíce si to užívá na McGeem, kterému nějakou dobu po jeho nástupu říkal Zelenáč. Schytá od Gibbse nejvíc pohlavků. Podobně jako Gibbs má špatný vztah s otcem. DiNozzové spolu moc nekomunikují. Tony dokonce nevěděl, že se jeho otec znovu oženil. Jejich vztah se zlepší až v 8. řadě v 7. díle – Zlomený šíp.

 

Tonyho list nesplněných přání

 1. Stát se mistrem umění Kung Fu.
 2. Řídit Aston Martin DB5 z roku 1965, stejné jako ve filmu Goldfinger.
 3. Odhalit smysl života.
 4. Chytit žraloka.
 5. Vyjít si s dívkou z Bonda a/nebo s Miss Universe.
 6. Jet na motorce v Kouli smrti.
 7. Napsat dopis Rogeru Ebertovi kvůli recenzím na filmy Full metal jacket (Olověná vesta) a Benji the hunter (Hledá se Benji).
 8. Vymyslet chytlavou frázi.
 9. Sáňkovat.
 10. Říct tátovi, že je to v pořádku.
 11. Shlédnout všechny Hitchcockovi filmy v pořadí jejich vydání, včetně obou verzí The Man Who Knew Too Much (Muž, který věděl příliš mnoho) s pauzami pouze na toaletu.
 12. Zažít Divy světa (kromě Gibbse).
 13. Naučit se hrát na basu.
 14. Nakopat McGeemu zadek v nějaké videohře.
 15. Vymyslet DiNozzům erb.
 16. Jet na ruském kole nahý.
 17. Získat a předat recept na Gibbsův steak.
 18. Navštívit Bogie‘s grave.
 19. Prodiskutovat Paříž.
 20. Dát někomu motivační řeč.
 21. Najít Jimmyho Hoffa, sakra.
 22. Dokončit memoáry.
 23. Zahrát si štěk ve filmové verzi memoárů.
 24. Připustit si přátelé blíže k tělu.
 25. Zkusit vesmírnou turistiku.
 26. Říct jí to.

Nahoru


Timothy McGee

Narodil se 13. 9. 1978 v Bethesdě ve státu Maryland do irsko-americké rodiny. Celý život žil v Alamedě v Kalifornii, kde jeho otec John sloužil jako námořní důstojník. Je to počítačový specialista – vystudoval MIT (Massachusetts Institute of Technology), obor biomedicínské inženýrství a počítačová kriminalita; také má Bc. z chemie. Před nástupem do washingtonské centrály NCIS působil u NCIS v Norfolku a pomáhal na případech v několika epizodách. Seznámil se s Abby a měli spolu krátký románek. Po případě se Sandy Watsonovou byl povýšen na zvláštního agenta a nastoupil jako nováček po Tonym a Kate. Proto mu Tony říkal Zelenáč. Tim je největším terčem vtípků od Tonyho. Po smrti Jenny ho nový ředitel Leon Vance přeřadil na oddělení počítačové kriminality, protože potřeboval zjistit zrádce v NCIS. (Měl se pokusit prolomit jeden z nejlepších šifrovacích kódů na světě.) Poté co byl zrádce odhalen, se vrátil na své místo. Nejvíc si rozumí s Abby. Má rád poezii. Pod pseudonymem Thom E Gemcity napsal knihu Deep six. Thom E Gemcity je anagram ze jména Timothy McGee. Všechny knížky (hlavně detektivky) píše na psacím stroji. V jednom díle vrah vraždil podle jeho nového románu. V něm vymyslel postavy, které vycházely ze členů týmu. Je alergický na piliny (hlavně z borovic) a na kočky. Má sestru Sarah, se kterou si velmi dobře rozumí. Má špatný vztah s otcem, který je z něho zklamaný, protože si myslí, že by to mohl dotáhnout výš než na zvláštního agenta. Timova matka Penelope Langstonová se snaží jejich vztah urovnat, ale moc se jí to nedaří. Jejich vztah se zlepší až v 19. dílu 10. řady Bouře, kdy mu otec oznámí, že má rakovinu ve 4. stádiu a umírá.


Nahoru


Ziva Davidová

Ziva Davidová se narodila 12. 11. 1982 v izraelském městě Berr Sheva. Měla staršího nevlastního bratra Ari Haswariho a mladší sestru Tali. Ziva sloužila v izraelské armádě, aby se později na vlastní žádost připojila k Mossadu (izraelské tajné službě). Ziva nikdy neřekla, odkdy v Mossadu operovala, je však jasné, že v době, kdy zemřela její sestra Tali při sebevražedném bombovém útoku Hamásu, již v Mossadu působila. Do USA byla vyslána Mossadem, aby vyřešila situaci s nezvladatelným agentem Mossadu Arim Haswarim, který zabil agentku NCIS Kate Toddovou. Ze začátku se snažila Ariho chránit (měla mu třeba předat falešný pas). Poté co ale Ari chtěl zabít Gibbse u něj doma ve sklepě (2. díl 3. řady – Zabít Ariho – 2. část), ho zastřelila. Po smrti Kate nastoupila na její místo. Stala se styčným důstojníkem Mossadu. Chvíli trvalo, než si na sebe navzájem zvykli.

Po smrti ředitelky NCIS Jenny Shepardové (17. díl 5. řady – Soudný den – 1. část), Leon Vance, který se stal ředitelem, ukončí její přiřazení k NCIS. Ziva nějaký čas opět působí v řadách Mossadu, do NCIS se ale na naléhání Gibbse po několika měsících vrátí. Během těchto několika měsíců v Mossadu se Ziva sblížila s agentem Mossadu Michaelem Rivkinem. Ziva a Rivkin spolu udržovali vztah na dálku, nakonec Rivkin přijel do USA pod záminkou návštěvy Zivy, ale jeho úkol byl odstranit členy teroristické buňky v Los Angeles. To se nakonec podařilo místním agentům NCIS za pomoci Gibbse a McGeeho. Rivkin ale dál zůstal v USA a při jedné ze svých špiónských akcí, kdy se snažil odposlouchávat tajnou schůzku většiny vládních bezpečnostních agentur, zabil jednoho z agentů. Ziva se snažila dostat Rivkina ze země, jelikož se stal stejně nezvladatelným jako kdysi Ari, ale již nestačila zabránit jeho smrti. Tony, který přišel na to, že je Rivkin odpovědný za smrt vládního agenta i místního teroristického náboráře, si šel se Zivou promluvit do jejího bytu. Zde narazil pouze na Rivkina a v následující potyčce Tony Rivkina v sebeobraně smrtelně zranil. Rivkin zemřel zanedlouho v nemocnici. Ziva, spolu s Gibbsem, Tonym a ředitelem Vancem odcestovala do Tel Avivu, kde se Tony podrobil vyšetřování. Když ani ředitel Mossadu Eli David, otec Zivy, nedokázal Tonymu úmysl zabít, byla tato záležitost uzavřena. Nicméně Ziva řekla Gibbsovi, že dál nedokáže s Tonym pracovat. Proto ji Gibbs nechal v Izraeli a Ziva opět nastoupila k Mossadu.

Hned jedna z prvních misí zavedla Zivu do Somálska, kde byla zajata teroristickou organizací, kterou vedl Saleem Ulman (Omid Abtahi). Mossad ji prohlásil za zabitou v průběhu vykonávání služby vlasti. Tony, Gibbs a McGee se rozhodli její smrt pomstít a po vymyšlení náročné krycí operace byli vysláni do Somálska, aby zde monitorovali teroristickou činnost. Tony a McGee se nechali zajmout. Zde zjistili, že Ziva stále žije. Poté, co se Ziva ptala Tonyho, proč to udělali, odpověděl ji pod účinkem séra pravdy: „Prostě bez tebe nemůžu žít.“ Saleema nakonec zabil Gibbs odstřelovačkou. Všichni byli přepraveni do USA jednotkami námořnictva. Ziva se tak vrátila do USA. Aby mohla být přijata zpět do NCIS, musela podstoupit psychologická vyšetření. Nejdříve po návratu se Ziva Tonymu vyhýbala, nakonec ho překvapila na pánských záchodech. Při rozhovoru se mu omluvila, že mu nevěřila a nakonec ho políbila na tvář. Krátce poté Ziva odešla z Mossadu a stala se zkušebním agentem NCIS, do doby než jí bylo uděleno státní občanství USA. Ziva několik měsíců pilně studovala americkou ústavu a zákony a nakonec se stala americkou občankou (poslední 24. díl 7. řady – Pravidlo 51) a mohla se tak stát plnohodnotným agentem NCIS.

Mluví devíti jazyky: anglicky, hebrejsky, španělsky, arabsky, turecky, francouzsky, německy, italsky, rusky a dokonce ovládá belgickou francouzštinu, ale někdy se splete – zejména když říká například nějaké přísloví, hovorové výrazy nebo pořekadlo. Velmi dobře ovládá bojové umění, které se naučila ve výcviku v Mossadu. Často si dělá legraci z Tonyho.

Ve 2. díle 11. řady Minulost, přítomnost a budoucnost se rozhodla zůstat v Izraeli. Na konci 9. dílu 11. řady Instinkt ji nahradila Eleanor Ellie Bishopová.

Na konci 13. řady byla zabita v rodinném domě s farmou bývalým agentem CIA Trentem Cortem (David Dayan Fisher) s minometem (dům shořel) a zároveň Tony zjistí, že má se Zivou dítě Tali, která sice byla v domě se Zivou, ale naštěstí přežila. Tali je pojmenovaná po Zivině mrtvé sestře. Na konci 24. dílu 13. řady Rodina především Tonymu Cort řekl: „DiNozzo, netušil jsem, že bude na farmě. To víš… nebylo to osobní… jen byznys.“ Tony společně s ostatními agenty Corta zastřelí, když sáhne po zbrani.


Nahoru


Eleanor „Ellie“ Raye Bishopová

Pochází z Oklahomy a má tři starší bratry. Před lety si podala žádost k NCIS. Nebyla vybrána, proto začala pracovat pro NSA (National Security Agency, Národní bezpečnostní agentura). Zde dělala analytičku, která byla přiřazena na Blízký východ. Její mise byla preventivní teroristická analýza – předvídat a určit, jací hráči jsou a budou na vrcholu. Jako první analytička uznala teroristu Benhama Parsu (Karan Oberoi) jako hrozbu. V 9. dílu 11. řady Instinkt ji Gibbs požádal o pomoc, když se zjistilo, že ministryně námořnictva Sarah Porterová (Leslie Hope) byla odposlouchávána během důvěrného brífinku. Ellie předpověděla narušení bezpečnosti v přesném detailu před dvěma lety. Na konci dílu se jí Gibbs zeptá, zda by nechtěla být součástí jeho týmu, a Ellie nabídku přijme. V 10. dílu Ďábelská trojice zachrání Emily, dceru agenta FBI Tobiase C. Fornella, která byla unesena. Ve 14. dílu Lidé a zrůdy ji Gibbs nabídl pozici zkušební zvláštní agentky a ze začátku jí láskyplně říkal zelenáč. V 15. dílu Neprůstřelný je zasažena během přestřelky, ale přežije díky neprůstřelné vestě. Prohlašuje, že si pamatuje téměř vše, co čte. Stejně jako McGee nebo bývalá ředitelka NCIS Jenny Shepardová nosí hodinky na pravé ruce. Její kolegové jako zbraň používají SIG-Sauer P228, ale Ellie má SIG-Sauer P239. Podobně jako Gibbs a Tony má pouzdro na pistoli a odznak NCIS na pravém boku. Nosila snubní prsten, ale odložila ho poté, co se rozvedla se svým manželem, právníkem NSA Jakem Malloym (Jamie Bamber).


Nahoru


Dr. Donald „Ducky“ Mallard

Donald Mallard se narodil matce Victorii Mallardové a nejmenovanému muži ve Skotsku, kde také vyrůstal. Vystudoval střední školu v Etonu a rok navštěvoval King’s College v Cambridge, kde začal studovat angličtinu a historii; poté přestoupil na lékařskou školu (Univerzita v Edinburghu), kde získal diplom. Před nástupem k NCIS, než přijel do USA, pracoval například u britské policie. Dobrovolně se rozhodl sloužit v armádě během války ve Vietnamu, ale není známo, proč si zvolil americkou armádu. Sloužil také u britských speciálních jednotek (Special Air Service, SAS). V roce 1980 Ducky pracoval v uprchlickém táboře v Afghánistánu, kde se seznámil s vyšetřovatelem CIA (původem z Polska) Marcinem Jerekem, který byl místně znám jako Mr. Pain (Pán Bolesti). Díky této známosti byl Ducky později mylně obviněn vládou Afghánistánu z válečných zločinů porušujících Článek čtyři Ženevské konvence. Později byla pravda o pozadí událostí odhalena díky úsilí Gibbse a týmu, který uspořádal setkání s Jerekem. Během této konfrontace se zjistilo, že se Jerek pokoušel zlomit Duckyho, jehož status doktora se stal majákem naděje pro uprchlíky. Pod stresem se Ducky nakonec rozhodl ukončit utrpení mladého muže předávkováním morfiem; rozhodnutí, které ho bude stíhat léta. Po Afghánistánu se Ducky připojil k NCIS a stal se soudním lékařem, když nahradil Dr. Waltera Magnuse.

V 1. díle 3. řady Zabít Ariho (1. část) se Ducky stejně jako zbytek týmu snažil vyrovnat se smrtí Kate. Ducky také osobně dohlížel na pitvu Kate, odmítal ji přenechat jinému soudnímu lékaři, ne u někoho jako Kate. V předposlední, 23., epizodě 3. řady Ztráta paměti (1. část), když byl Gibbs zraněn a nacházel se v kómatu po explozi na lodi, Ducky zůstal u jeho lůžka. Ve finálním 20. díle 6. řady Aliyah – Cesta Ducky provedl pitvu důstojníka Mossadu Michaela Rivkina, který podlehl zraněním z potyčky s Tonym; poté byly jeho ostatky vráceny do Tel Avivu, aby mohl proběhnout řádný pohřeb. Duckyho matka, se kterou bydlel, zemřela měsíc před 17. epizodou 7. řady Dvojí identita. Ducky poté její dům umístil k prodeji na trh a zahájil proces koupě historického domu boháčů v Georgetownu. Na konci závěrečného 24. dílu 9. řady Dokud nás smrt nerozdělí se Ducky během plážové procházky v Miami poblíž konání svatby Jimmyho dozvěděl o teroristickém útoku na ústředí NCIS a během telefonního hovoru utrpěl infarkt. V premiérovém díle 10. řady Nejvyšší zaujatost byl Ducky v nemocnici. Jimmy organizoval jeho hledání a Duckyho zachránil od jisté smrti. Ve 2. epizodě 10. řady Obnova se Ducky, ačkoliv nebyl povolán do služby, vrací, aby pomohl Jimmymu s případem smrti manažerky vybavení NCIS Margaret Midge Watkinsové. Na konci 3. dílu Fénix ho Gibbs vrátil do služby.

Ducky je velmi sečtělý, hodně věcí zná, na mnoha místech byl. Jeho příběhy jsou zajímavé. Při řešení případu ho ale téměř pokaždé u vyprávění přeruší Gibbs. Obvykle rozmlouvá s mrtvými, které bude pitvat. Je starým mládencem. Ze začátku mu pomáhal Gerald Jackson (Pancho Demmings). V 16. epizodě 1. řady Noční můra byl Gerald teroristou Arim Haswarim postřelen do levého ramene. Později, v dílu Zabít Ariho (1. část), byl držen jako rukojmí. Po této zkušenosti se rozhodl odejít z práce. Od 2. řady mu pomáhá Jimmy Palmer; spolu mají vztah jako otec a syn (vzájemně se oslovují „Doktore Mallarde“ a „pane Palmere“). Mallard česky znamená kachna divoká – odtud jeho přezdívka (duck je česky kachna). Často nosí oblek s motýlkem; v terénu vždy klobouk. Kromě pitev také občas sestavuje psychologický profil (má z tohoto oboru diplom).

Jako jeden z mála oslovuje Gibbse jeho prostředním jménem Jethro. Jejich dlouholeté přátelství začalo, když byl Gibbs společně s Jenny na misi ve Francii. Ducky a Jethro unikli ve člunu, který obstarala Jenny. Poté, co se k týmu připojila Kate, si Ducky s ní vytvořil něco jako otcovský vztah a zásadně ji oslovoval jako Caitlin. Se Zivou má velmi dobrý vztah hlavně proto, že mu zachránila život ve 4. dílu 4. řady Stříbrná válka, kdy zabila únoskyni Elaine Burnsovou vrženým nožem. Jeho velkou přítelkyní je Abby. Ellie obvykle oslovuje jako Eleanor.


Nahoru


Abigail „Abby“ Sciutová

Velmi inteligentní forenzní specialistka. Zjišťuje všechny chemické a jiné testy, provádí balistiku, porovnává stopy… Nemá ráda, když ji kdokoliv oslovuje jménem Abigail (občas ji tak oslovil Ducky). Vyznává gothic. Často si dává rande na hřbitově. Tvrdí, že spí v rakvi. Je závislá na kofeinovém nápoji Caf-Pow a na své práci, kterou by v žádném případě neměnila, i když dostává ročně 3 – 4 atraktivní nabídky. Je velmi výřečná, nejprve danou problematiku vysvětlí velmi odborně – dokud ji Gibbs nepřeruší (někdy „Lidsky Abby!“). Nesnáší situace, kdy volá Gibbsovi s novými informacemi a Gibbs je zatím už zjistil sám. Nejvíce projevuje své emoce. Těžce nesla, když se v posledním 19. díle 5. řady – Soudný den (2. část) dozvěděla o smrti ředitelky NCIS Jenny Shepardové. Je alergická na avokádo.


Nahoru


Alexandra „Alex“ Quinnová

Alexandra Alex Quinnová je zkušená agentka, která opustila práci v terénu a stala se instruktorkou v Law Enforcement Training Center. Později ji Gibbs začlení do týmu na vrcholu 13. řady. Od následující 14. řady se stává jednou z nových hlavních postav, která společně s Nicholasem Torresem a Claytonem Reevesem pozvolna zaplňuje mezeru po Tonym.

Její věk je v polovině čtyřicátých let; má opálenou kůži, kudrnaté hnědé vlasy s blonďatým zvýrazněním a hnědé oči.


Nahoru


Nicholas „Nick“ Torres

Nicholas Nick Torres se dříve připojil k NCIS jako hluboce utajený agent a byl díky své specializaci posílán na osamělé a dlouhé úkoly. Jeho sestra Lucia se později připojila k mariňákům a vdala se za námořního velitele George Campbella a svoji dceru pojmenovala Amanda. Před začátkem série bylo jeho pověřením prošetřovat argentinského podnikatele Leo Silvu údajně proto, že jako policejní kapitán budoval v Argentině kriminální impérium (zatímco Silvův syn David se přátelil a měl vztah s Elenou, dcerou Silvy). Z utajení se nikdy znovu neobjevil. Mnoho agentů neví, zda je stále v práci, nebo již není naživu. Teď je zpátky a jeho oddanost práci a zemi ho zanechalo nepředvídatelnou, charismatickou neřízenou střelou. Oproti svým kolegům, kteří používají pistoli SIG-Sauer P228, Nick má v oblibě Heckler & Koch P2000SK.


Nahoru


Clayton „Clay“ Dante Reeves

Clayton Reeves se ze strážníka stal úspěšným agentem MI-6. Je popisován jako nekonvenční, zábavný a má chvástání na rozdávání. Je si vědom voleb, které udělal, a rozhodl se dělat to, co je správné. Poprvé se objevil ve 23. dílu 13. řady Mrtvý spis.

Jeho křestní jméno Clayton je stejné jako bývalého ministra námořnictva Claytona Jarvise, který zemřel během 1. dílu 11. řady Atentát.


Nahoru


Leon Vance

Leon James Vance se narodil 9. 7. 1963 v Cincinnati v Ohiu. Vyrůstal ale v Chicagu, kde se věnoval boxu. Studoval Vojenskou námořní akademii USA (United States Naval Academy). Byl pověřen jako 2. poručík námořní pěchoty (mariňáků), ale byl nucen si vzít lékařské osvobození, díky kterému podstoupil operaci opravy oddělené sítnice, které utrpěl během své boxerské kariéry. V roce 1991, těsně před nástupem k NIS (Naval Investigative Service, Námořní vyšetřovací služba), byl studentem na Námořní vojenské škole (Naval War College) na Rhode Islandu. Jeho celoroční práce zahrnovala Filozofii střelby a Pokročilou kryptografii. V této době přišel s hlavní myšlenkou pozdější operace Frankenstein. Ve stejném roce ho zvláštní agent Whitney Sharp přivedl k NIS a pod jeho vedením Leon podstoupil 6-ti týdenní kurz. Nadřízeným jeho první mise v Amsterdamu byl Riley McCallister (Michael O’Neill). Cílem bylo zabít ruského obchodníka se zbraněmi Anatolyho Zhukova. Mise ale byla neúspěšná a Zhukov uprchl ze země. V roce 1999 ho během mise v Paříži, které také velel McCallister, zabil Gibbs. Během mise se Leon poprvé náhodně setkal s Eliem Davidem (Michael Nouri), který byl v té době suspendovaným agentem Mossadu (později se stal ředitelem Mossadu) a stali se velmi dobrými přáteli. Po misi vložil McCallister do Leonovy složky falešnou informaci ve snaze zmařit jeho kariéru, ale pokus nevyšel. Během práce agenta v terénu se Leon několikrát náhodně potkal se severokorejskou atentátnicí Lee Wuan Kai (Kelly Hu). Poprvé roku 1984 v Praze, kde Kai zabila Leonova parťáka Neila Wilsona, podruhé v Tokiu a pak v Sierra Leone, Paříži a New Yorku.

Později se Leon stal zástupcem ředitelky Jenny Shepardové (Lauren Holly). V NCIS se poprvé objevil ve 14. díle 5. řady Vnitřní záležitost. V 18. díle 5. řady Soudný den (1. část) Leon osobně provedl a dohlížel na zpracování opuštěné restaurace, kde došlo k přestřelce, při které zemřela Jenny; pomáhali mu Tony a Ziva. V posledním 19. díle 5. řady Soudný den (2. část) se stal ředitelem NCIS a tím i hlavní postavou. Později se jeho zástupcem stal Jerome Craig (Greg Germann – právník Richard Fish ze seriálu Ally McBealová). První věc, kterou udělal, bylo rozpuštění Gibbsova týmu. Ziva se vrátila do Izraele do Mossadu, Tony byl nasazen na námořní plavidlo USS Ronald Reagan a později na USS Seahawk v rámci nasazení agentů NCIS na námořní lodě a McGee byl přeřazen na oddělení počítačové kriminality. Novými členy týmu se stali Michelle Leeová (Liza Lapira), Brent Langer (Jonathan LaPaglia) a Daniel Keating (Jonathan Mangum). Jeden z nich byl zrádce a Leon potřeboval zjistit, kdo. Langer byl jedním z agentů NCIS v Gibbsově týmu před příchodem Tonyho z Baltimoru. V 1. díle 6. řady Poslední muž Leeová v sebeobraně Langera, o kterém zjistí, že je zrádce, zastřelí. Později vyjde najevo, že zrádcem je Leeová. Během výslechu Leeová týmu řekne, že její dcera Amanda byla unesena. V 9. dílu 6. řady Dýka v zádech tým Amandu osvobodí a mezitím na jiném místě její únosce Ted Bankston (David Eigenberg) si vezme Leeovou jako rukojmí. Snaží se ujet autobusem, ale Gibbs ho zastaví prostřelením kola. V zadní části autobusu Leeová bojuje s Bankstonem o zbraň a Gibbsovi naznačí, aby je oba zabil. Gibbs to po krátkém váhání udělá. V posledním 25. díle 6. řady Aliyah – Cesta odjíždí Leon, Gibbs, Tony a Ziva do Izraele, kde se Tony má podrobit výslechu kvůli zabití agenta Mossadu Michaela Rivkina v sebeobraně.

V 1. díle 7. řady Pravidla či následky Leon schválil operaci pro pomstu smrti Zivy, která se později změnila na záchrannou misi, když se zjistilo, že Ziva je naživu. V 5. dílu 1. řady NCIS: Los Angeles Vražedný výstřel Leon odjíždí do Oddělení pro zvláštní úkoly (OSP – Office of Special Projects) v Los Angeles, když zjistí, že je zde jeho stará nepřítelkyně Kai. Agenti OSP G. Callen (Chris O’Donnell) a Sam Hanna (LL Cool J) Kai díky slunečnímu odrazu postřelili a zabránili ji zabít Severokorejce Jimmyho Sua (Kai dříve zabila jeho bratra Daniela). Kai se později podařilo uprchnout do Washingtonu. V 7. díle 7. řady NCIS Konec hry Leon přijíždí na místo činu a týmu řekne, že vrahem francouzského doktora Elana Cirreuxe je Kai, po které jde 20 let. Na konci dílu si Kai bere jako rukojmí Leonovu ženu Jackie (Paula Newsome) v jejich domě. Kai Leonovi říká, aby ji zabil a ukončil tak bolest, kterou utrpěla během výcviku na nájemného zabijáka, když byla velmi mladá. Pak ji Jackie zezadu zastřelí. Leon stejně jako ostatní v NCIS těžce nesl, když byla v ohništi nalezena mrtvá agentka NCIS a bývalá ředitelka OSP Lara Macy (Louise Lombardová). Její vrah Jason Paul Dean (Dylan Bruno), který byl členem mexického drogového kartelu pod vedením Palomy Reynosy, byl později zabit během přestřelky se svými muži a NCIS.

V 1. díle 8. řady Pavouk a moucha v reakci na smrt agentky Macy Leon schválil operace, jejímiž výsledky byla smrt Palomy Reynosy a zatčení jejího bratra, mexického úředníka Ministerstva spravedlnosti Alejandra Rivery (syn drogového dealera Pedra Hernandeze, který zabil Gibbsovu ženu Shannon a dceru Kelly). V 8. a 9. díle 8. řady Cizí nepřítel – 1. a 2. část Leon a Eli tajně pracovali na tom, aby sehnali dohromady všechny účastníky operace v Amsterdamu s cílem odhalit pravdu o pozadí operace. Během konference se McCallister pokusil zabít Leona a Eliho, ale Leon zůstal zraněný, důstojník Mossadu Amit Hadar byl zabit při výbuchu a Eli byl nezvěstný. Leon McCallistera smrtelně zranil bodnutím do břicha nožem, který mu předtím dal Gibbs k ochraně proti druhému pokusu. V posledním 24. dílu 8. řady Pyramida vyjde najevo, že Leon byl zapleten do operace Frankenstein. Jejím cílem byl výcvik mariňáků modifikací chování, aby zůstali klidní v nejextrémnějších situacích. Leon ji vymyslel, agent CIA Trent Kort  ji vedl a ministr námořnictva Phillip Davenport (Richard Jude Ciccolella) ji schválil. Jedním z absolventů výcviku byl Jonas Cobb, pozdější Přístavní vrah, který mj. zabil bývalého agenta NCIS Mikea Frankse (Muse Watson) a byl zabit Gibbsem a Leonem. V posledním 24. díle 9. řady Dokud nás smrt nerozdělí Harper Dearing (Richard Schiff), který NCIS vinil ze smrti svého syna, mariňáka Evana, který zemřel na lodi při výbuchu, Leona unesl a do jeho auta umístil bombu. Leona našel Gibbs a jeho tým. Leon později zastavil před NCIS a Dearing NCIS řekl o bombě. Leon nařídil evakuaci, ale bomba stejně vybouchla, zabila několik lidí a hodně zranila. Dearing se tím dostal na seznam nejhledanějších osob NCIS a v 1. díle 10. řady Nejvyšší zaujatost ho Gibbs zabil nožem.

V 11. díle 10. řady Shabbat shalom byl na večeři o šabatu u Vanceových Eli, který nečekaně přijel po dvou letech navštívit Zivu. Během večeře se Ziva urazí a odejde před dům. Pak vypukne střelba, která zabije Eliho a smrtelně zraní Jackie, která zanedlouho umírá na sále. Najatý vrah Roland Ames je postřelen a spáchá sebevraždu pomocí cigaret s kyanidem. Později vyjde najevo, že vraždu objednal zástupce ředitele Mossadu Ilan Bodnar (Oded Fehr). Po delším pátrání ho ve 22. díle Pomsta Ziva v souboji zabije.

Má dceru Kaylu (Kiara Muhammad) a syna Jareda (Akinsola Aribo).


Nahoru


James „Jimmy“ Palmer

Jimmy je současný asistent Duckyho. V NCIS se poprvé objeví ve 21. díle 1. řady Jeden nebo druhý poté, co byl v 16. díle 1. řady Noční můra postřelen teroristou Arim Haswarim Duckyho asistent Gerald Jackson. Geralda měl jen zastupovat, ale nakonec ho nahradil. Duckyho si velmi váží, respektuje ho a rád poslouchá jeho poučné příběhy. Velký respekt, někdy téměř panickou hrůzu, má z Gibbse, protože často říká věci, které s případem nesouvisí (Ducky ho často pošle něco dělat – například donést vzorky tkáně nebo něco jiného Abby – nebo Jimmy odejde sám). S Duckym často dorazí na místo činu pozdě, protože zabloudí (přitom je jedno, kdo má mapu). Měl tajný vztah s agentkou Michelle Leeovou. Vše skončilo poté, co vyšlo najevo, že je Leeová zrádce. Jmenuje se po Jamesovi Alvinu „Jimovi“ Palmerovi, baseballovém nadhazovači. Jimmy ale baseball nemá rád. V 10. řadě se po 8 letech stal hlavní postavou.


Nahoru


Jennifer „Jenny“ Shepardová

Jejím otcem byl plukovník Jasper Shepard a nejmenovaná matka. Spolu se sestrou Heather se pravděpodobně narodila v Los Angeles, kde také vyrůstala. Rodina se přestěhovala do Washingtonu poté, co byl její otec znovu přiřazen do Pentagonu (sídlo Ministerstva obrany USA). Během této doby byl Jasper obviněn z braní úplatků, ale zemřel. Jeho smrt byla vyšetřováním stanovena jako sebevražda. Jenny ale odmítla přijmout toto rozhodnutí a začínala věřit, že za jeho vraždu je zodpovědný francouzský obchodník se zbraněmi René Benoit (Armand Assante), nazývaný La Grenouille (Žabák). V této době nastoupila k NCIS. V roce 1999 byla na misi v Paříži spolu s Gibbsem a agentem Williamem Deckerem. Jenny měla zabít Svetlanu Chernitskaya (Kathleen Gati) z Uzbekistánu, milenku Anatolyho Zhukova, ale stále byla zelenáč a nebyla schopna se přimět ji zabít, proto ji nechala jít. Svetlana si poté změnila jméno na Natasha Lenkovová. Jenny měla s Gibbsem milostný poměr. Při tom zůstalo i při dalších úkolech v Srbsku, Itálii a Londýně. Nakonec od Gibbse odešla, zřejmě, aby mohla podpořit svou kariéru, ale také kvůli jeho neschopnosti vázat se na společnou budoucnost.

V roce 2005 po smrti Kate se v 1. díle 3. řady Zabít Ariho – 1. část dosavadní ředitel NCIS Tom Morrow (Alan Dale) rozhodl přijmout místo náměstka ředitele Ministerstva vnitřní bezpečnosti. Jeho náhradou byla zvolena Jenny, která se tak stala první ředitelkou NCIS. Ve 4. řadě byla Jenny přímo posedlá dopadením La Grenouilleho. La Grenouille byl zastřelen a hozen do vody u své jachty. NCIS se to dozvěděla až později. Když byl vyloven, tak měl jedinou střelnou ránu v čele. Vyšetřováním jeho smrti byl pověřen agent FBI Tobias C. Fornell. Během vyšetřování byla Jenny suspendována a ředitelstvím byl pověřen Leon. Nalezené forenzní důkazy naznačovaly, že ho Jenny zabila, ale důkazy chyběly.

Lenkovová založila dovozní a vývozní obchod a stala se bohatou a slavnou. Navzdory tomu byl její žal nad vraždou Zhukova stejně silný jako touha po pomstě. Po devíti letech hledání jí bývalý agent NCIS Riley McCallister prozradil jména zabijáků a najal ji k zabití Jenny. Lenkovová proto najala zabijáckou skupinu, kterou vedl Viggo Drantyev (Oleg Taktarov). Našli Deckera, ze kterého ale dostali jen jméno Oshimida. Poté ho zabili, ale vypadalo to jako infarkt. Později od jeho ženy získali Deckerovo pojištění a použili ho k nalezení ostatních. Ve finále 5. řady v 18. díle Soudný den (1. část) Jenny odletěla do Los Angeles na pohřeb Deckera. Ochranku ji dělali Tony a Ziva. Na pohřbu zaslechla, jak se tajemný muž (Drantyev) ptá po jméně Oshimida. Rychle dá Tonymu a Zivě volno, bere si auto a vydává se za SUV, kterým odjíždí Drantyev. Později kontaktuje Mikea Frankse. Stopa je přivádí do opuštěné restaurace v Mohavské poušti. Mike dojde pro vodu. V tu chvíli přijíždějí čtyři zabijáci. Jenny úspěšně eliminuje všechny zabijáky, ale zanedlouho umírá na následky zranění. Mike dorazí na místo, dokončí za Jenny práci a poté uprchne. O pár hodin později do restaurace dorazí Tony a Ziva. V posledním 19. díle Soudný den (2. část) Lenkovová chtěla zabít Gibbse v domě Jenny, ale Mike ji zezadu zastřelil. Gibbs pak dům zapálil a veřejnost se dozvěděla, že Jenny (Lenkovová) zemřela při požáru, kdy se nadýchala zplodin.


Nahoru


Caitlin „Kate“ Toddová

Dříve pracovala pro Tajnou službu, která chrání prezidenta. Objevila se hned v 1. řadě v 1. díle Air Force One. Pak nastoupila k NCIS. Je velkou kamarádkou Abby. Ráda si dělá legraci z Tonyho, čímž mu to oplácí za McGeeho. Je katolička. Vyrůstala se třemi staršími bratry. V roce 2005 v díle Soumrak (poslední 23. díl 2. řady) je zastřelena odstřelovačkou Bravo 51, které se říká Kate, teroristou Ari Haswarim (který byl ale i agentem Mossadu a je to nevlastní bratr Zivy). Ari chtěl původně zastřelit Gibbse. Chtěl mu ale způsobit bolest, proto nakonec zabil Kate. Poté řekl: „Odpusť Caitlin.“


Nahoru


Herci

Mark Harmon

Thomas Mark Harmon se narodil v Burbanku v Kalifornii 2. 9. 1951. Jeho otec byl slavný fotbalista (držitel Heisman Trophy) a později sportovní komentátor Tom Harmon, matka byla herečka Elyse Knoxová (není příbuzná s bývalým ministrem námořnictva Williamem Franklinnem Knoxem). Má dvě starší sestry Kristin a Kelly. Jeho prarodiče byli rakouští imigranti.

Po maturitě studoval dva roky na Pierce College v Los Angeles, pak přešel na Kalifornskou univerzitu, kde byl úspěšným hráčem fotbalu a obdržel cenu nejlepšího hráče univerzitních týmů. Studia v oboru komunikace dokončil v roce 1974. Roku 1987 se oženil s Pam Dawberovou. Mají spolu dva syny – Seana Thomase, který v NCIS ztvárňuje mladého Gibbse, a Tye Christiana. V roce 1986 byl vyhlášen časopisem People nejsmyslnějším mužem planety.

Po studiích uvažoval o práci v reklamě nebo v právu, ale místo toho se stal hercem. Než začal hrát, tak pracoval jako tesař, plavčík a prodejce bot Adidas. Poprvé se objevil v seriálu Ozzie's Girls (1973). Filmovým debutem byl Robert Dunlap v Eleanor and Franklin: The White House Years (1977). O rok později si zahrál v seriálech Sam a Centennial a ve filmech Přijíždí jezdec nebo Getting Married. V 80. letech se objevil v seriálech Flamingo Road (1981), St. Elsewhere (1982) a Měsíční svit (1985). Filmové role byly ve Flamingo Road (1980), Intimate Agony (1983), Princ z Bel Air (1986), ve stejném roce na sebe výrazně upozornil skutečnou postavou sériového vraha Teda Bundyho ve filmu Obezřetný cizinec. Bundy byl jakousi celebritou, kterou se stal i Mark. V roce 1987 získal hlavní role v komediích Summer School a Jak jsem ti slíbil. O rok později si zahrál se Seanem Connerym ve filmu Pevnost a dále v Návratu do rodného města. V roce 1991 si zahrál v seriálu Reasonable Doubts a ve filmech Load Road Home nebo Čtvrtý příběh. Roku 1995 se objevil v seriálu Charlie Grace a ve filmech Tajemství pod vodou, Staré hříchy a Poslední večeře. V letech 1996 až 2000 hrál Dr. Jacka McNeila v seriálu Nemocnice Chicago Hope (1994). I díky němu se seriál stal celkem oblíbeným. Zahrál si zde i jeho blízký přítel Rocky Carroll, se kterým se později setkal v NCIS. V roce 2003 si ve dvou dílech seriálu JAG (Ledová královna, Když tají ledy) poprvé zahrál zvláštního agenta Leroye Jethra Gibbse. Spolu s ním tady hráli i Michael Weatherly, Paulley Perrette a David McCallum - sestříháním vznikl pilotní díl NCIS (2003). Ve stejném roce si zahrál po boku Jamie Lee Curtisové a Lindsay Lohan v komedii Mezi námi děvčaty (Curtisová si později zahrála v NCIS). O rok později následovala romantická komedie Hon za svobodou, v roce 2009 komedie Rosnička. Jeho zatím poslední filmovou rolí byl Lucas Davenport ve filmu Certain Prey. O rok později vystoupil jako Gibbs v animovaném sitkomu Griffinovi.

Za svoje výkony byl několikrát nominován. Dvakrát na cenu Primetime Emmy, v roce 1977 za film Eleanor and Franklin: The White House Years v kategorii Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or Movie, roku 2002 v kategorii Outstanding Guest Actor in a Drama Series v seriálu The West Wing. Čtyřikrát na Zlaté glóby, roku 1986 za Obezřetného cizince v kategorii Best Actor in a Miniseries or Television Film, o rok později ve stejné kategorii za Jak jsem ti slíbil. Dvakrát na cenu Screen Actors Guild v letech 1996 a 1997 v kategorii Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series za Nemocnici Chicago Hope. Za NCIS byl nominován na cenu People‘s Choice, roku 2010 v kategorii Favorite TV Drama Actor a o rok později v kategorii Favorite TV Crime Fighter.

V roce 1996 zachránil dva teenagery, kteří měli autonehodu poblíž jeho domu. Palicí z garáže rozbil sklo a vytáhl je z hořícího auta, zatímco jeho manželka zavolala 911. Není příbuzný s Angie Harmon (spojuje je pouze to, že s oběma hrála Sasha Alexander - v NCIS a v Rizzoli & Isles). Pro různé televizní role studoval znakovou řeč. 1. 10. 2012 získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. V NCIS má také roli výkonného producenta. Jeho oblíbenými herci jsou Gary Cooper, Buster Keaton a William S. Hart.


Nahoru


(převzato z Ncis.wikia.com, Tvguide.com, Deadline.com a z Tvline.com; Mark Harmon - má vlastní biografie na ČSFD.cz)